Vagabond - Ulf Wakenius

 

Vagabond czyli włóczęga. Taką nazwę ma album z 2012 r. Ulfa Wakeniusa. Można domniemywać, iż nazwa ta nawiązuje do muzycznej ścieżki gitarzysty... jednak nie chciał bym tutaj skupiać się na całej twórczości, a jedynie na tym jednym albumie.

Artysta do współpracy zaprosił znakomitych artystów ze świata jazzowego. Lars Dannielson, Vincente Peirani, Youn Sun Nah te nazwiska mówią same za siebie. Klimat płyty jest utrzymany w brzmieniu gitary akustycznej. Całość wybrzmiewa bardzo czysto i estetycznie. Profesjonalizm wykonawców rzuca się w uszy odbiorcy.

Muzyka na „Vagabond” nawiązuje do podróży po różnych zakątkach muzycznego świata. Słuchacz może śmiało zamknąć oczy i oddać się przyjemności tej podróży.

Tytułowy utwór już na początku wciąga nas swoją melodią w świat kultury południowej, pełnej energii i temperamentu. Kolejny „Massage in a Bottle”, cover Stinga w wykonaniu koreńskiej wokalstki Youn Sun Nah daje nam zupełnie inny obraz. Lekki, stonowany, i pełen wdzięku. Chwila ta pobudza do refleksji. "Bratagne" to kompozycja która daje kolejny krok w muzycznej podróży po krążku. Dźwięki utworu prowadzą nas dalej. Dynamiczne przemieszczania się do kolejnego utworu. Dla mnie osobiście kojarzy się to z nadmorskimi miasteczkami o wąskich uliczkach. Czwarty utwór "Psalmen" zatrzymuje nas w miejscu i maluje swoimi nutami pejzaż spokojny i łagodny. Po tej chwili oddechu autor nie pozwala nam się zbytnio rozpłynąć w stonowanym klimacie i serwuje nam orientalny "Breakfast in Baghdad". Utwór znany z płyty Youn Sun Nah tym razem wykonany bez pełnego ekspresji wokalu śpiewaczki. Pomimo tego gitarzysta nie pozwala nam się nudzić. "Song for Japan" przenosi nas na daleki wschód. Brzmienie gitary nawiązuje do folkowych pieśni z tamtego regionu świata. Piękny zwrot akcji daje słuchaczowi chwile refleksyjnej odskoczni. "Birds and Bees" przenosi nas swą kompozycją w świat nieco mniej odległy, podobnie jak "Praying". Ulf daje pokaz swoich gitarowych umiejętności. Można się przekonać, iż nie obce są mu latynoskie klimaty. W "Chorincho" daje o sobie znać towarzyszący artyście przez cały album akordeon (Vincent Peirani). Utwór w swoiście śródziemnomorskim klimacie. "Wichti-Tai-To" to kompozycja bez wątpienia nawiązująca do azjatyckich fascynacji artysty. Na zakończenie albumu piękny spokojny utwór "Encore". Słuchając można odnieść wrażenie pożegnania na dworcu kolejowym o późnej porze. Być może artysta taki właśnie miał zamysł...

Mam nadzieję, że ta krótka opowieść zaciekawi i zainspiruje do zapoznania się z albumem. Uważam, że warto posłuchać tej płyty. Nie wymaga ona głębokiego skupienia i zaangażowania, po prostu sama porywa w swój świat dźwięków.

01 Vagabond (Ulf & Eric WAkenius) 5:20

02 Massage In A Bottle (Gordon Sumner) 6:16

03 Bratagne (Ulf Wakenius) 5:01

04 Psalmen (Lars Danielsson) 4:36

05 Breakfast In Baghdad (Ulf Wakenius) 6:35

06 Song For Japan (Ulf Wakenius) 3:21

07 Birds And Bees (Attila Zoller) 4:31

08 Praying (Lars Danielsson) 3:54

09 Chorinho (Lyle Mays) 5:07

10 Witchi-Tai-T0 (Jim Papper) 5:24

11 Encore (Keith Jarrett) 2:54

Gatunek: Contemporary Jazz, Acoustic Jazz